Zaklínač Torwolf: Ta jediná z cest

Pridané 18. 05. 2019
Názov diela: Zaklínač Torwolf: Ta jediná z cest
Autor/ka: Ivo Hury
Séria: Zaklínač Torwolf
Vydavateľstvo: AGADAH
Rok vydania: 2018
Žáner: fantasy, adventúra, fanfikcia
Jazyk: český
 

Ivo Hury chrlí jeden príbeh za druhým. Jeho trilógia Stíny Země ešte zatiaľ nie je dokončená a už má na trhu ďalšie dve načaté série a niekoľko ďalších plánovaných kníh. Dnes sa však vrátim ku knihe, ktorá vyšla ešte v októbri 2018. Príbeh, ktorý sa odohráva v známom svete slávneho Zaklínača. Presne tak, toto je fanfikcia zo slávneho sveta Andrzeja Sapkowského.

"Torwolf je zaklínač stavem i duší. Je šmrncnutý severským rohatým polobohem a keltskou čarodějnicí. Nezapáchá ani po angreštu, ani po šeříku. Je zcela prostý románků a nemá kolem sebe uřvané caparty. První kniha provází čtenáře středověkou krajinou a tajemným dobrodružstvím, při kterém zaklínač nemá na růžích ustláno. Sled nečekaných událostí a podivné Pohřební bratrstvo vyčaruje příběh plný soubojů a zkoušek odhodlání. Ne vždy potkáváme bratry ve zbrani podle našeho gusta. Ne vždy jsme strůjci své cesty..."

Ako je vidieť z anotácie, Ivo Hury si berie na špacír všetko, čo sa mu na Geraltovi, alebo aj Jeneffer či Marigoldovi nepozdávalo. Dá sa preto očakávať, že táto fanfikcia si nebude brať servítku pred ústa a otvorene skritizuje zaklínača, resp. to, čo sa z neho stalo - mainstream. Ostré názory si každý môže vyložiť po svojom, hlavnou otázkou však je, ako Torwolf s jeho družinou obstojí proti Geraltovi.  

Čo sa týka samotnej knihy, prvé dve kapitoly nemajú príliš veľa deja, skôr oboznamujú s krajom ako takým a Torwolfovmi názormi. Spoznávame tiež alchymistku Froklin, ktorá sa pri zaklínačovi mení na doslovnú nymfomanku. Až na konci druhej kapitoly sa konečne dej niekam dostane. Pre dobro knihy sa tu odnikiaľ zjaví výzva k stretnutiu na neznáme miesto v neznámy čas a s neznámou skupinou po tom, čo Torwolf zhrnie svoju poslednú zakázku ako veľmi, veľmi nevydarenú. Počas cesty k cieľu sa Zaklínač s Froklin stretajú s mierne cirkvou vymletým rytierom aj trojicou statných trpazlíkov. Podstatnú časť deja dokonca Torwolf nie je ústrednou postavou, lepšie povedané z určitých dôvodov sa nezúčasťňuje dialógov. Iniciatívu tak preberajú alchymistka Froklin a hlavne traja trpaslíci, chodiace hory Arbut, Terbut a Zerbut. Trojitá masa svalov s nárečím zo Strednej Moravy vás bude kráľovsky baviť od začiatku až do konca. 

„Ďevo, jsi jak naša mama! Ostrá ako břit, tverdá co šutor!“

Stavba príbehu pripomína questy z MMORPG hier na počítač či jednorazové lineárne kampane z hier na hrdinov ako napr. Dračí doupě. Poznáte to, vytvoríte si charakter (Torwolf), ten si žije svoj život na základe nejakej minulosti, ktorú definujete (žije v Sedmihorí, už sa nevenuje Zaklínačstvu ako takému) a potom vám pofidérna postava zadá úlohu, alebo vám príde tajomný svitok do schránky pred chalúpkou (či nejaká iná obdoba týchto situácií) a tak sa vydáte na výpravu, počas ktorej poskladáte družinu, ak ste s ňou rovno nezačali. Potom Vám už len stačí dostať sa z jednej lokácie do druhej, pričom sa do priamej cesty môže prihrnúť nejaká tá prekážka či vedľajšia úloha. Dej preto nie je až tak zaujímavý a je ľahko predpovedateľný, cieľ je vlastne známy už od začiatku. Zaklínač Torwolf vzdáva poctu krásam prírody aj starej slovanskej kultúre. Opisov však nie je veľa a tie, ktoré tam sú si pýtajú ešte doladiť. Na druhú stranu silnou prednosťou sú dobre stavané dialógy a hlášky a s nimi spojený humor, ktorý autorovi ide odruky. 

Viac ako Torwolfove dobrodružstvo ma naozaj zaujímajú trpaslíci. Keby vyšla kniha len o nich, musela by som si ju určite prečítať. Torwolf je pre mňa postava menej zaujímavá kvôli jeho nedostatočnej citovej stránke, ktorá je spôsobená jeho dlhým životom, ako aj faktu, že je to postava tak trochu všemohúca a v boji takmer dokonalá. Na tieto tzv. OP (z anglického overpowered) charaktery na základe ich dedičných síl a tvrdého výcviku som zanevrela už veľmi dávno, odkedy sú chrlené vonku v tuctových číslach. Podľa môjho názoru po nich siahajú predovšetkým čitatelia, ktorých predstava postáv, na ktoré je každý krátky veľmi uspokojivá z osobného hľadiska. Môj menší záujem je ale určite spôsobený aj faktom, že veľkú časť premiéry dostala skôr Froklin s trpazlíkmi a starý vlk tak ostal skôr schovaný v nore. Uvidíme kam povedie pokračovanie, ale tentokrát Zaklínač snáď dostane viac priestoru sa predviesť aj mimo bitiek. 


Ďakujem autorovi za recenzný výtlačok a Yaonee za korekciu textu.

6.5/10

Finálny verdikt: